Olej kokosowy – podstawowe fakty

Olej kokosowy jest jednym z najlepszych tłuszczów, jakie mogą być stosowane podczas diety ketogenicznej (i nie tylko). W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest olej kokosowy i jakie są podstawowe fakty na jego temat. Przedstawimy także, jakie są rodzaje oleju kokosowego oraz jaki olej najlepiej kupić, będąc na diecie ketogenicznej.

Olej kokosowy – podstawy

Olej kokosowy powinien być podstawowym źródłem tłuszczu podczas przebywania na diecie ketogenicznej. Głównym powodem tego jest fakt, że olej ten posiada wiele wspaniałych właściwości. Jest on odpowiedni do smażenia, a także wysoce stabilny w procesie podgrzewania. Smakuje też całkiem przyjemnie. Jednak jego głównym atutem jest to, że posiada on większe właściwości ketogeniczne niż pozostałe tłuszcze. Oznacza to, że olej ten jest w łatwy sposób przekształcany w ketony i zdecydowanie szybciej zwiększa ilość ciał ketonowych we krwi.

Poniżej przedstawiamy podstawowe fakty na temat oleju kokosowego:

  • Olej kokosowy jest bardzo stabilny termicznie (jest idealny do gotowania i smażenia).
  • Dzięki swojej stabilności proces utleniania oleju kokosowego następuje wolno.
  • Jest odporny na jełczenie (psucie się) – można go przechowywać nawet do 2 lat.
  • Stopień dymienia oleju kokosowego następuje przy temperaturze 182 stopni C.
  • Nie trzeba przetrzymywać go w lodówce (może być przechowywany w szafce).
  • Posiada wysoką temperaturę topnienia.
  • Jest olejem, który może być dodawany do wielu dań przygotowywanych na diecie ketogenicznej (i nie tylko). Oczywiście nie wszystkie posiłki muszą zawierać olej kokosowy, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodawać go do większości przepisów (w trakcie gotowania lub po przyrządzeniu dania). Jedną lub dwie łyżki oleju kokosowego możemy dodawać do sosów, zup, potraw mięsnych, gulaszy czy ciepłych napojów. Możemy także polać nim ugotowane warzywa.
Rodzaje oleju kokosowego

Istnieją dwa rodzaje oleju kokosowego: nierafinowany (virgin) i rafinowany (non-virgin). Olej nierafinowany wytwarzany jest ze świeżych kokosów przy zastosowaniu minimalnej obróbki. Olej ten praktycznie pochodzi bezpośrednio z orzecha kokosowego. Ze względu na to, że nie był on silnie przetwarzany, utrzymuje się w nim delikatny, kokosowy smak i aromat.

Z kolei olej kokosowy rafinowany produkowany jest z wysuszonego miąższu kokosa (tzw. kopry) i poddawany jest silniejszej obróbce (mechanicznej i termicznej) z wykorzystaniem wysokich temperatur. W trakcie tego procesu ulatnia się kokosowy smak i aromat. Należy jednak podkreślić, że w procesie tym nie wykorzystuje się substancji chemicznych. Taki olej może być dobry dla osób, które nie przepadają za smakiem kokosa w potrawach.

olej kokosowy podstawowe fakty
Sposób przechowywania

Olej kokosowy zaraz po zakupie może mieć śnieżnobiały kolor i stałą konsystencję. Jeśli przechowujesz swój olej poza lodówką, to po kilku dniach może on stać się bardziej płynny i bezbarwny. Jest to jak najbardziej normalne zachowanie dla oleju kokosowego i nie musisz się niczym przejmować. Powyżej 24 stopni C olej ten (podobnie jak każdy inny olej roślinny) staje się ciekły, natomiast poniżej tej temperatury ma postać stałą (podobnie jak masło). Tak więc forma oleju kokosowego może być stała lub ciekła w zależności od temperatury pomieszczenia, w którym olej ten jest przechowywany. Warto zapamiętać, że nadaje się on do spożycia zarówno w stanie ciekłym, jak i stałym.

Gdzie kupić olej kokosowy

Olej kokosowy można dostać we wszystkich sklepach ze zdrową żywnością oraz w części sklepów spożywczych. Można go również kupić przez Internet, co w dzisiejszych czasach wydaje się być najwygodniejszym rozwiązaniem. Tutaj znajdziesz olej kokosowy, który jest ulubionym olejem używanym przez zespół KetoMagazynu, do przyrządzania potraw dostosowanych do diety ketogenicznej. Tutaj z kolei znajdziesz listę wszystkich rekomendowanych przez nas tłuszczów i olejów do stosowania podczas diety ketogenicznej.

Jesteśmy bardzo ciekawi, czy na co dzień używasz oleju kokosowego i czy masz już swój ulubiony 🙂 Jeśli podobnie jak my jesteś fanem oleju kokosowego, to pochwal się proszę, do jakich potraw najczęściej dodajesz tego typu olej. Będzie nam miło, jeśli poniżej zostawisz swój komentarz, tak aby inni Czytelnicy mogli znaleźć tu dodatkową inspirację 🙂

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych tłuszczów i olejów stosowanych na diecie ketogenicznej, to zapraszamy tutaj.