Mięso na diecie ketogenicznej

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tematowi związanemu z mięsem. Odpowiemy na pytanie, jakie mięso jest najlepsze na diecie ketogenicznej, a jakiego należy unikać. Zajmiemy się także tematem białka i przedstawimy podstawowe założenia dotyczące tego składnika w diecie ketogenicznej.

Jakie mięso spożywać na diecie ketogenicznej

Mięso jest głównym źródłem białka na diecie ketogenicznej (oczywiście jeżeli ktoś nie jest wegetarianinem czy weganinem). Przebywając na diecie ketogenicznej można jeść praktycznie dowolne mięso, natomiast najbardziej rekomendowane są następujące rodzaje:

 • wołowina
 • wieprzowina
 • dziczyzna
 • drób
 • jagnięcina
 • mięso zwierząt łownych
 • ryby
 • owoce morza

Bardzo ważne jest, aby spożywać mięso, które pochodzi od zwierząt z wolnego wybiegu, hodowanych organicznie bez używania antybiotyków i hormonów. Dieta ketogeniczna opiera się na tłuszczach, dlatego tłuste mięsa są bardziej polecane niż te chude. a spożywając drób warto także zjadać skórę, gdyż zawiera ona dużo smacznego i potrzebnego tłuszczu. Z kolei jeżeli chodzi o ryby, to rekomenduje się spożywanie ryb morskich i słodkowodnych, a nie tych hodowanych w stawach.

mieso na diecie ketogenicznej
Jakiego mięsa unikać

Z diety ketogenicznej należy wykluczyć przetworzone mięso, ponieważ takie mięso zawiera azotyny, azotany, glutaminian sodu lub cukier, co jest niedozwolone na diecie ketogenicznej. Oto kilka przykładów produktów zawierających takie składniki:

 • parówki
 • większość kiełbas
 • szynki

Wyjątek stanowią mięsa, które były przetworzone wyłącznie poprzez dodanie do nich ziół czy przypraw. Wtedy takie mięsa można kupować, jednak należy pamiętać aby wcześniej zawsze sprawdzać etykiety na ich opakowaniach. Jeżeli w składzie nie znajdziemy dodatków chemicznych ani cukru, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że taki produkt jest odpowiedni do spożycia i zostanie dobrze przyjęty przez nasz organizm.

W dzisiejszych czasach jest wiele miejsc, w których możemy kupić boczek, szynkę czy inne przetworzone mięso pozbawione niezdrowych dodatków w postaci cukru czy azotanów. Możemy je znaleźć nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale także w zwykłych sklepach spożywczych. Tak więc jedyne czego potrzebujemy, to wyrobienie dobrego nawyku sprawdzania etykietek produktowych 😉

Rola białka w diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna nie należy do diet wysokobiałkowych. Nie jest również dietą, która bazuje na dużej ilości mięsa. Jest to po prostu dieta o odpowiedniej ilości białka. Będąc na diecie ketogenicznej białko powinno stanowić ok. 15-20% spożywanych kalorii.

Generalnie zakłada się, że należy spożywać 1 gram białka na każdy 1 kilogram wagi ciała, z tym że chodzi tu o wagę prawidłową dla naszego wzrostu (według wskaźnika BMI). Przykładowo osoba ważąca 80 kg (bez nadwagi) powinna założyć dzienne spożycie białka w wysokości ok. 80 g, natomiast jeśli osoba ta jest sportowcem lub prowadzi aktywny tryb życia, powinna zwiększyć spożycie białka o 10-20 gramów. Z kolei osoby z nadwagą powinny w pierwszej kolejności obliczyć swoją prawidłową wagę i na jej podstawie obliczyć dzienne zapotrzebowanie na białko.

Niektórzy błędnie uważają, że skoro dieta ketogeniczna zakłada restrykcyjne ograniczenie spożycia węglowodanów oraz nieograniczone spożycie tłuszczu, to również i białko można konsumować bez ograniczeń. Jest to niewłaściwe myślenie i jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby, które starają się wejść w stan ketozy. Należy pamiętać o tym, że zbyt duża ilość białka w diecie powoduje, że organizm zamienia je w glukozę, co z kolei zwiększa poziom cukru we krwi i hamuje wytwarzanie ketonów. Takie działanie przynosi efekty odwrotne do zamierzonych, a więc proces ten jest najmniej pożądany przez osoby będące na diecie ketogenicznej.

Należy nie zapominać także o tym, aby do dań mięsnych dodawać duże ilości warzyw, tak aby zrównoważyć posiłek i dostarczyć organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat warzyw zalecanych do spożywania na diecie ketogenicznej. Z kolei w naszej sekcji z przepisami znajdziesz ciekawe przepisy z wykorzystaniem różnych rodzajów mięs. Przykładowo tutaj znajdziesz przepis na przepyszne grillowane żeberka w wersji niskowęglowodanowej.

mieso na diecie ketogenicznej

A jakie jest Twoje ulubione mięso na diecie ketogenicznej? Czy dbasz o to, aby zjadane przez Ciebie mięso było dobrej jakości? I czy pamiętasz o tym, aby nie spożywać zbyt dużej ilości białka? Jesteśmy ciekawi Twojej opinii, dlatego podziel się proszę swoim zdaniem w komentarzach. A jeżeli uważasz, że ten artykuł może w jakiś sposób pomóc Twoim znajomym, nie zapomnij udostępnić go w swoich mediach społecznościowych. Niech keto-wiedza idzie w świat! 🙂