Czym jest olej mct i jakie ma wlaściwości

W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat jednego z najbardziej popularnych olejów stosowanych na diecie ketogenicznej. Wyjaśnimy, czym dokładnie jest olej MCT, jakie jest jego ogólne zastosowanie w diecie ketogenicznej oraz jakie ma właściwości prozdrowotne.

Czym jest olej MCT?

Słowo MCT pochodzi od angielskiej nazwy „medium chain triglycerides”, co tłumaczone jest jako trójglicerydy średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Jest to grupa tłuszczów, które w łatwy sposób są przekształcane w wątrobie w ketony, bez względu na ilość glukozy czy innych składników pokarmowych dostarczanych z dietą. Olej MCT w 100 % składa się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które pozyskiwane są głównie z oleju kokosowego, ale również z oleju palmowego i oleju z ziaren palmowych.

czym jest olej mct i jakie ma właściwości
OLEJ MCT A DIETA KETOGENICZNA

Olej MCT jest powszechnie stosowany przez dorosłe osoby przebywające na diecie ketogenicznej, a także sportowców i osoby regulujące masę ciała. Jeżeli chodzi o jego zastosowanie w diecie ketogenicznej, to najczęściej jest on dodawany do kawy (tutaj znajdziesz przepis na kawę z dodatkiem oleju MCT), koktajli czy jako dressing do różnego rodzaju sałatek. Czasami jest także spożywany sam jako suplement uzupełniający dietę w wysokowartościowe tłuszcze.

Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością spożywanego oleju MCT, ponieważ zbyt duże porcje mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji w postaci nudności, wymiotów, bólów brzucha czy biegunki. Do wszystkiego co związane jest z dietą ketogeniczną należy podchodzić z rozwagą, dlatego jeżeli dopiero rozpoczynasz suplementację olejem MCT, to stosuj jego małe ilości. W tym czasie obserwuj swój organizm i jeżeli nie będą pojawiały się żadne nieprzyjemne skutki uboczne, to wraz z upływem czasu możesz stopniowo zwiększać ilość spożywanego oleju MCT (pamiętając oczywiście o nieprzekraczaniu dziennych porcji zalecanych na opakowaniu).

Właściwości oleju MCT

Jeżeli regularnie spożywasz olej MCT, to olej ten ma wpływ na wiele funkcji Twojego organizmu. Poniżej znajduje się lista zawierającą najważniejsze właściwości oleju MCT:

  1. Dostarcza energii
  2. Przyspiesza przemianę materii
  3. Stabilizuje poziom glukozy we krwi
  4. Zmniejsza apetyt
  5. Redukuje zbędne kilogramy
  6. Wspiera pracę mózgu
  7. Wzmacnia układ odpornościowy
  8. Wspomaga budowę tkanki mięśniowej (w przypadku osób aktywnych sportowo)
  9. Wzmacnia smak potraw, do których jest dodawany
  10. Wpływa pozytywnie na stan skóry i włosów

Jesteśmy ciekawi, jakie jest Twoje zdanie na temat oleju MCT. Czy używasz regularnie tego oleju w swojej diecie? Czy lubisz jego smak? A może znasz jakieś nietypowe zastosowanie oleju MCT, które urozmaiciłoby dietę innych Czytelników tego portalu? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach 🙂

A jeżeli chcesz poznać nasze rekomendacje odnośnie olejów MCT oraz innych tłuszczów i olejów, których warto używać podczas przygotowywania posiłków na diecie ketogenicznej, to zapraszamy po więcej tutaj.